Best Western Hotel Hebron
Semestra i Köpenhamn med prisvärt boende
Höjdpunkter
- Bo centralt i Köpenhamn
- Bo bekvämt i fina superiorrum
- Gratis kaffe och te inkluderat
Åk på en storstadssemester eller en mysig weekendresa till Köpenhamn med centralt boende på det historiska Best Western Hotel Hebron som ni finner på Helgolansgade. Här erbjuds ni en prisvärd hotellvistelse med läcker frukost, trevliga och inbjudande faciliteter och gångavstånd till Hovedbanegården, Tivoli och Strøget.
Hotellet erbjuder
Best Western Hotel Hebron är inrett i en byggnad från sent 1800-tal och är ett av Köpenhamns äldsta hotell. Senaste renoveringen genomfördes så sent som i 2020 och numera erbjuds gäster en härlig mix av historia och modern bekvämlighet.
Hotellet är beläget på Helgolandsgade, mitt i centrala Köpenhamn, med kort avstånd till flera av den danska huvudstadens intressanta sevärdheter. På hotellet erbjuds möjlighet att hyra cyklar för att ni enkelt och smidigt ska kunna ta sig runt i staden.
Varje morgon serveras en läcker skandinavisk frukostbuffé som är ytterst populär bland hotellets gäster. Hotellpaketet inkluderar också en värdekupong som går att använda på drycker, snacks och kaffe, i hotellets kiosk.
Offentlig parkering finns att tillgå nära hotellet mot en avgift. Trådlöst internet erbjuds kostnadsfritt.
Om rummen
Hotellet har totalt 99 trivsamt inredda rum och möjlighet finns att uppgradera er till de extra bekväma superior-rummen. Samtliga rum är utrustade med eget badrum, hårtork, bekväma sängar, skrivbord, värdeskåp, kaffe och te-faciliteter och kabel-TV.
Ange ditt postnummer så ger vi dig avståndet till hotellet. Enklare än så kan det knappast bli.
Tivoli i Köpenhamn är världens näst äldsta nöjespark i sitt slag, endast Dyrehavsbakken är äldre. Parken grundades av Georg Carstensen år 1843. Sedan dess har massor av besökare hissnat i berg-och-dalbanan, skrikit i spökhuset och pussats i kärlekstunneln. Prova de hisnande åkattraktionerna, utmana varandra i prickskytte eller mullvadsklubbning och ha en helkul dag med familjen. Tivoli är en mycket välskött nöjespark, där man kan äta gott på fin restaurang eller bara ta en rød pølse, dricka en öl eller äta danska wienerbröd till kaffet. Strosa omkring och beundra de vackra blomsterarrangemangen. Före jul pågår den stora och berömda julutställningen pa Tivoli. Turister från när och fjärran samt många köpenhamnbor vallfärdar hit.
Glyptoteket i Köpenhamns centrum ställer ut en imponerade samling av antik konst från 1800 och 1900-talet i storslagna omvigningar. 10.000 konstverk är fördelad på två huvudutställningar. Upplev en av Köpenhamns kulturpärlor, och njut av förfriskningar i Glyptotekets café.
På Vesterbo ligger Kødbyen, Köpenhamns Meatpacking District, som med tiden har blivit en mycket populär plats för Köpenhamnsborna. Här finns konstgallerier, nattklubbar och restauranger och även ett och annat slakteri. Under flera årtionden har området, där byggnaderna har olika färger, lagt grund för den danska köttindustrin. Idag är det ett område som sjuder av liv och glada tider, populärt bland unga som gamla. Det är nästan omöjligt att inte få sig en fantastisk dag eller kväll i Kødbyens stora utbud av möjligheter.
En utflykt till Nationalmuseet är alltid en spännande upplevelse. Här kan ni lära er om Danmarks historia, från istiden till idag. Nationalmuseet ligger i Prinsens Palats, som byggdes i mitten av 1800-talet. Delar av palatsets fantastiska salar är fortfarande i samma skick som när kungligheterna en gång levde där.
Den permanenta utställningen om Danmarks förhistoria innehåller Gundestrupkitteln och andra vikingaskatter. Ni kan dessutom uppleva Egtvedflickan och Huldremosekvinnan, som båda två mötte ett fruktansvärt öde. På Nationalmuseet finns även världens största samling av artefakter från Grönland, ett Leksaksmuseum och en stor Mynt- och Medaljsamling. Här kan ni lätt tillbringa några lärorika timmar. Museet anordnar även många aktiviteter för barnen, så alla kan garanteras underhållning bland de många danska klenoderna.
Den mycket stora marknaden erbjuder allt från de mest utsökta chokladpralinerna till färsk fisk. Marknaden är fylld av flera små matställen och doften av exotiska kryddor blandat med nybryggt kaffe är en del av upplevelsen. Det finns över 60 stånd med färgrikt och väldoftande utbud av gastronomiska delikatesser. Är på plats eller köp med hem, valet är ditt!
Många av de vackra renässansbyggnaderna som finns i Köpenhamn är byggda under Christian IV:s kungadöme. Rundetårn är inget undantag, det blev under sin tid byggt som ett observationstorn i förbindelse till Trinitatis kyrka. Idag ger tornet en enastående chans att uppleva Köpenhamn från ovan. Det är ca 210 m till fots upp till toppen av Rundatårn, detta även om det bara är 36 meter högt. Turen upp går genom en spiraltrappa runt insidan av tornväggarna, och därför är turen lite längre. Uppe ovanifrån observationsplattformen erbjuds en fantastisk utsikt ut över hela gamla Köpenhamn. Få god motion för hela familjen, som belönas med denna vackra panorama utsikt och ett oförglömligt minne av Köpenhamn.
Från Rådhuspladsen ned till Kongens Nytorv finner ni det kända Strøget. Strøget sträcker sig över Nygade, Vimmelskaftet, Østergade och Frederiksberggade samt de tre torgen: Nytorv, Gammeltorv och Amagertorv. Gatan är mest känd för sina många butiker och här finns allt från reavaror till Prada och Hermès. Dessutom finns caféer och barer och ett enormt utbud av restauranger, som erbjuder allt från stora biffar till thaimat och sushi. Men Strøget är också gycklarnas och gatumusikanternas gata och har många historiska byggnader.
Det idylliska hamnkvarteret i gamla Köpenhamn är från 1670-talet. Kanalen blev grävd som ett alternativ till den redan existerande hamnen. Nyhavn hade förr ett tvivelaktigt rykte. Barer, prostitution och tatueringssalonger kantade kajens gata. På 1980-talet fick hela området ett ansiktslyft och idag har Nyhavn en rad av läckra restauranger, caféer och barer med hamnterrasser. De gamla färgglada och ibland sneda husen är kuliss till det glada och myllrande folklivet på kajen.
Sagoförfattaren H.C. Andersen bodde i 5 år i nr 20, där han skrev många av sina bäst kända verk, bl.a. Prinsessan på ärten och Elddonet.
Gör en lång-weekend i Köpenhamn och besök fantastiska Amalienborg, som är ett måste för alla med intresse för Danmarks monarkiska historia och kungliga liv, vilket fortfarande är vid liv i detta palats. På museet kan ni lära er om kungahusets historia och från den vackra slottsplatsen kan ni varje dag se livvakternas vaktskiftet kl. 12.00.
Med över 3.000 djur och därav 264 olika arter er Köpenhamns zoo på Grederiksberg alltid en upplevelse i särklass. Tag turen på "Den Arktiske Ring" och kom helt nära djuren, som lever i polarcirkelns kalla områden. Möt isbjörnarna och sälarna både under och över vattnet.
Besök det berömda Elefanthuset, som räknas till ett av de bästa i världen. På Barnens Zoo kan de minsta klappa dvärggetter och barnen far se hus husdjuren utfodras. På Tropikzoo finns massor av ormar, krokodiler, dvärghjortar, fåglar och spännande tropiska fjärilar, som trivs i fint skapade regnskogsmiljön.
Zoologisk Have på Frederiksberg är en liten lugn oas, mitt i den annars så stressade staden, och garanterar fina upplevelser för både barn och vuxna, som tycker om djur.
Kontakta oss:
Tel: 040 611 6130
Email: kontakt@risskov.se
Våra öppetider är:
Måndag - Fredag: 9 - 17
Lördag - Söndag: 10-15
Andra hotell i närheten