Good Morning Arlanda
Lugn och natur med närhet till Stockholm
Höjdpunkter
- Fri transfer till/från flygplatsen
- Husdjur är tillåtna
- Nära Steninge Slott Märsta och Rosenberg Slott
Good Morning Arlanda är beläget ca 2,2 km från Arlanda flygplats och endast ett stenkast från Holmsjön. Boka ett prisvärt hotellpaket med övernattning, frukost, middag, tillgång till bastu och fri transfer till/från Arlanda.
På Good Morning Arlanda kan ni njuta en god frukost från tidig morgon och äta en god middag under kvällstid i hotellets restaurang som serverar både buffé och á la carte.
Kvällarna kan sedan rundas av i hotellet bar som serverar kaffe, vin, öl och läckra drinkar. Dessutom erbjuds enklare rätter från snacks-meny dygnet runt.
Som övernattande gäster erbjuds ni fri tillgång till hotellets bastu och gym. Hotellet ligger även i ett naturskönt område, med möjlighet till härliga promenader och endast ca 200 meter från Holmsjön och vattenparken "The Cable Park". För golfintresserade ligger Arlandastad Golf ca 11 km från hotellet.
Utforska Sigtunas charmiga centrum, samt Steninge Slott Märsta och Roserbergs Slott som ligger ca 10 km, respektive 13 km från hotellet. Eller varför inte åka på en utflykt till Stockholm, Friluftsgården Alnäs eller Uppsala.
Fri transfer till och från Arlanda, gratis parkering och kostnadsfritt trådlöst internet erbjuds.
Hotellet har 178 rum, fördelade på två våningar med tillgång till hiss. Välj mellan boende i enkelrum, dubbelrum eller dubbelrum med en extrabädd.
Rummen är ca 18 kvm stora och utrustade med eget helkaklat badrum med toalett och dusch/bad. Samtliga rum är även inredda med bekväma twin-sängar, TV med brett utbud av kanaler, arbetshörna och telefon.
Ange ditt postnummer så ger vi dig avståndet till hotellet. Enklare än så kan det knappast bli.
Om du är ute efter äventyr så besök the Cable Park! Det här är en park för vattensport, men istället för att färdas efter en båt färdas du här efter en eldriven linbana på Halmsjön nära Stockholm Arlanda Airport. Förutom att det är fantastiskt roligt är det även riktigt klimatsmart!
Gillar du att spela golf? Testa på Arlandastad Golfklubb! Här kan du spendera en fin dag utomhus med klubborna som sällskap. De har även en bra restaurang när det är dags för förfriskningar.
I Steninge, utanför Märsta, hittar du Steninge Slott. Byggnaden stammar från 1700-talet, och slottsparken är öppen för allmänheten. Du kan också besöka Steningeladan i närheten, där du kan njuta av god mat, fika och lokalt hantverk.
Känn historierns vingslag på Rosersbergs Slott! Här kan du ha en storslagen upplevelse, i lantliga omgivningar med vidsträckta grönområden och Mälarens glimmande vatten som bakgrund. Eller varför inte ta en av de guidade turerna, och lära dig mer om Karl XIV Johan och hans hustru Desiderias forna lustslott och sommarresidens.
Om du är i området bör du definitivt ta dig tid att besöka Sigtuna. Staden har anor från 900-talet, och räknas som Sveriges äldsta stad. Gatorna och husen är fyllda med historia, och du kan besöka Sigtuna Museum för att lära dig ännu mera! Det finns massor med små lokala butiker med allt från kläder till möbler och garn, och på sommaren kan du promenera längs den vackra strandpromenaden och köpa glass eller våfflor vid hamnen. På vintern kan du värma dig inne på caféet Tant Brun, och förundras över den charmiga byggnaden som är från medeltiden, medan du tar dig en kopp varm choklad eller kaffe.
Bila i Sverige under er semester och boka billigt boende för hela familjen i närheten av Uppsala. Om du gillar fart och fläkt är Gokartcentret i Uppsala ett perfekt besöksmål! Här kan du boka ett medryckande företagsevent såväl som en fartfylld helkväll. Eller bara komma och köra några varv på drop-in.
Du kan också hyra en segway och utforska uppsala på en segway-sightseeing!
Alnäs friluftsgård är en naturskön mötesplats för alla, och har friluftsaktiviteter för hela familjen. Här kan du har roligt utomhus i en vacker miljö intill mälarviken vid Ekolns norra strand endast 15 minuter från centrala Uppsala. Du kan hyra kanoter (Kanadensare) och roddbåtar. Du kan även spela tennis, beachvolleyboll, basket och fotboll, eller varför inte klättra?
Bo billigt i Sverige under en bilsemester med familjen och åk till Uppsala. Det är verkligen värt att ta sig en tur till Gamla Uppsala, som är ett av Nordens märkligaste fornlämningsområden. Du kan ta en titt på de tre majestätiska kungshögarna från 500-talet, eller på ett av Nordens största gravområden och resterna efter domkyrkan som byggdes på 1100-talet. Platsen är mytomspunnen, och har de senaste åren dessutom blivit känd utomlands i och med serien 'Vikings'. Ta chansen att lära dig mer om hur det verkligen kunde se ut!
Du kan också besöka Gamla Uppsala museum, restaurang Odinsborg och friluftsmuseet Disagården som ligger här.
Vill man gå på teater finns exempelvis Kungliga Dramatiska Teatern vid Nybroplan eller så kanske det kan vara kul att besöka någon av de mindre teatrarna på Söder. Operan vid Gustav Adolfs torg är också väl värd ett besök, och inte bara för sina föreställningar utan också för sin vackra arkitektur. Även Globen har ständigt stora sportevenemang, konserter och shower.
Står shopping på agendan så erbjuder hela området kring Hötorget och Stureplan mycket liksom Götgatan på Söder. Missa heller inte ett besök på NK på Hamngatan.
Tröttnar du på att vandra i innerstaden och hellre vill se lite grönska kan en promenad på Kungliga Djurgården rekommenderas eller kanske en tur längs Norr Mälarstrand. Långholmen är också en fin oas mitt i storstaden. Sommartid finns även gott om badplatser i city, både på Långholmen, Södermalm och Kungsholmen.
Drottningholm, där kungafamiljen bor, har en underbar slottspark och Drottningholms teater och Kina slott är nästan ett måste. UNESCO har tagit upp detta fantastiska kulturarv på sin världsarvslista.
Vasamuseet (nära Skansen) är en otrolig upplevelse. Här kan du lära dig massor om människorna och tiden omkring år 1628, när regalskeppet förliste.
Alldeles i närheten av Vasamuseet ligger Junibacken, Astrid Lindgrens museum i Stockholm. Detta är ett populärt ”museum” för barn, men också för vuxna som kan få en liten nostalgitripp.
Kontakta oss:
Tel: 040 611 6130
Email: kontakt@risskov.se
Våra öppetider är:
Måndag - Fredag: 9 - 17
Lördag - Söndag: 10-15
Andra hotell i närheten