Hotell Arkad









Gästerna-säger
Utforska området
Exklusiva paket
Inkl halvpension
Minisemester i Västerås
Kundrecensioner
Om hotellet
Åk på semester till mälarstaden Västerås och bo på mysiga Hotell Arkad med ett centralt läge nära centrum och Mälaren. Här erbjuds ni en bekväm utgångspunkt för er kommande minisemester med gångavstånd till trevliga restauranger och sevärdheter.
Hotellet erbjuder
Hotell Arkad är ett familjeägt boutiquehotell som är inrett i en renoverad byggnad från 1945. Hotellet är beläget i centrala Västerås med gångavstånd till Mälaren, kyrkbacken, Västerås slott och domkyrkan. Varje morgon serveras en härlig frukostbuffé och till middag erbjuds kvällens varmrätt. Hotellpaketet inkluderar även en god eftermiddagsfika.Från hotellet har ni närhet till Löga Strand med goda möjligheter till sol och bad under somrarna. Närområdet bjuder dessutom på flera fina cykelrutter såsom TMF, Björnön och Mälaren Rutt. För golfintresserade finner ni Västerås Golfklubb inom behagligt avstånd. Och för er som reser med barn kan även ett besök på Skandinaviens största actionbad, Kokpunkten, vara väl värt. Som övernattande gäster har ni dessutom fri tillgång till hotellets TV-rum, relax med bastu och spelrum med biljard och dart. Parkering finns att tillgå mot en avgift. Trådlöst internet erbjuds kostnadsfritt.
Om rummen
Hotell Arkad har totalt 43 individuellt inredda rum. Väl mellan boende i enkelrum eller dubbelrum för 2–3 personer. Samtliga rum är utrustade med eget badrum med dusch och toalett, samt TV och WiFi.
Varför resa med Risskov Bilsemester?
Prisvärda hotellbjudanden
Prisvärda hotellbjudanden
Exklusiva erbjudanden
Exklusiva erbjudanden
Kundtjänst
Kundtjänst
Skräddarsydda hotellpaket
Skräddarsydda hotellpaket
Behöver du hjälp? Vi är här för att hjälpa dig!









