SevÀrdheter
Den Kongelige Bibliotekshave
BibliotekstrÀdgÄrden Àr ett litet grönomrÄde undangömt i den livliga huvudstaden. Denna lilla gröna oas ligger vid Slotsholmen, mellan Christiansborg och det Kongelige Biblioteket, med Christian IV:s gamla Börsbyggnad i bakgrunden.
TrÀdgÄrden Àr idag full av rabatter och vackra blommor, och omgiven av höga buskar och stora skuggande trÀd. I mitten finns en liten grund pool, med en staty.
TrÀdgÄrden anlades 1920 ovanpÄ Christian IV:s gamla krigstrÀdgÄrd, TÞjhushavnen. I en del av trÀdgÄrden finns det fortfarande inmurat gamla förtöjningar, som skeppen pÄ 1700- och 1800-talet lÄg förtöjda vid.
Det finns Àven en skulptur av den danske filosofen SÞren Kierkegaard som tittar ut i fjÀrran med en sorgsen blick. Det sÀgs att det var hÀr hans förlovning med Regine Olsen, som han var mycket förÀlskad i, bröts.
För att hitta bÀsta pris och paket kan du fÄ fler alternativ genom att Àndra din sökning.
» VÀlj ny destination





























