Världskartan i Aalestrup

En dag skulle några ängar avvattnas nära Klejtrup Sjö, söder om Hobro, och fram kom då en sten som såg ut som Jylland. Det gav den dansk-amerikanska Søren Poulsen en idé att bygga sin helt egna lilla värld i ängarna. Detta byggdes mellan 1944 och 1969 och täcker en yta på 45 x 90 meter.

Bygget gick till på så sätt att stora stenar lades ovan på de frusna ängarna på plats så som världsdelarna är utplacerade. När isen sedan smälte kunde stenarna utan problem tiltas på plats. Ekvatorn är rödmarkerad och hela världskartan är omringad av sjöar, vatten och kända bergskedjor, så det är lätt att skicka mamma, pappa eller kompisen till Australien, Borneo eller Mount Everest om ni vill det.

Här finns även en 18-håls minigolfbana utplacerad på världskartan och på somrarna kan ni njuta av en segeltur på Stilla Havet där hela familjen kan vara med.

Läs mera...
Närliggande hotell
4
Sökresultat
0
aktiva filter
Kopiera länk till sökresultat
Optimera din sökning 
Sortera din sökning 
Visa hotell på karta
De angivna priserna är per person i dubbelrum. Tillägg för enkelrum och rabatt för barn visas i bokningsprocessen
Spara upp till
15%
Semester på en vacker och historisk herrgård
Hotel BramslevGaard
4.5/ 5
Utmärkt54 recensioner
Hobro
Utmärkt
54 recensioner
4.5
/ 5
Inkl 2-rättersmeny
2xövernattningar
2xfrukostbuffé
2x2-rättersmeny
2xkaffe att ta med
Gratis parkering vid hotellet
Spara upp till
36%
Unik historisk atmosfär i Mariager
Postgaarden Mariager
4.2/ 5
Mycket bra384 recensioner
Nordjylland
Mycket bra
384 recensioner
4.2
/ 5
Inkl. 1 x 2 goda danska lunch-smörgåsar
2xövernattningar med frukost
1x2 goda danska lunch-smörgåsar
2x2-rätters middag
2xAperitif
1xkaffe/te och kaka på ankomstdagen